ZANURZENIE
Zmiennicy / Justyna Wencel i Marcin Chomicki

Artystyczna instalacja "Zanurzenie" Justyny Wencel i Marcina Chomickiego powstała na moście, łączniku dwóch gdańskich dzielnic Dolnego Miasta i Olszynki. Most jest ważnym szlakiem komunikacyjnym dla pieszych, rowerzystów, wędkarzy, amatorów nordic walking, właścicieli psów, biega czy oraz rodzin z dziećmi podążającymi na pobliski plac zabaw. Malarska, land-artowa ingerencja zmienia kładkę w ruchomy obraz, wpływając na rozległą przestrzeń wokół mostu i określając na nowo spojrzenie odbiorcy.

Cechą tej pracy jest zmienność i ruch. W zależności od oświetlenia, sposobu i prędkości poruszania się po moście zmieniają się doznania kolorystyczne użytkownika, który, zanurzając się w ruchomym obrazie, staje się głównym bohaterem instalacji. Kładka stanowi więc, według słów O. Hansena, tło eksponujące człowieka. Kierunkom poruszania się na moście zostały przyporządkowane odrębne gamy kolorystyczne - ciepła i chłodna. Kolory barierek migoczą, opalizują, przenikają się i mieszają, budując indywidualne doświadczenia wizualne każdego użytkownika.

Instalacja "Zanurzenie" jest pierwszą z realizacji w ramach projektu "Gdy
sąsiad jest nieznajomym" organizowanym przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i kuratorowanym przez Agnieszkę Kulazińską. Będzie miał finał w październiku 2014 roku.